Home » Martin kuukausikatsaus touko-kesäkuu -08

Martin kuukausikatsaus touko-kesäkuu -08

Uusi katsaus julkaistaan ensin tamperelaisessa Pirkanmaan Sanomat-
lehdessä. Ensijulkaisun jälkeen se on tuoreeltaan luettavissa näillä
sivuilla. Tällä palstalla artisti Martti Servo kertoo asioista, jotka
kuukauden aikan ovat tulleet häntä lähelle. 18.5.2008 Pitkällinen puurtaminen tuottaa tulosta. Kun jaksaa yrittää ja uskoa, ei pelkkä päivänpaiste risukasaan riitä. Joskus kokonainen keinovalopatteri halkaisee läpitunkemattoman pusikon. Toisinaan se vain on niin. Toinen tapa ilmaista asiantila lienee turvautuminen vanhaan sanontaan, jossa kovan näkeminen edeltää kukon munintapuuhia. Paitsi että tämäkään ei nyt riitä. Meno on siksi kovaa ja meikäläinen kukkona tunkiolla. 29.5.2008 Täytyy tässä pikkaisen muistella menneitä. Nimittäin. Jo ammoisissa puolustusvoimain kutsunnoissa puutuin asiaan. Silloin johdinautot vielä kulkivat pitkin Turun, vanhan pääkaupunkimme katuja. Helsingissä olivat hevoset lopetelleet ratikoitten vetämisen, oman panoksensa nousevalle einesteollisuudelle antaen. Saarioisen merkittävä asema kotimaisessa säilyketuotannossa oli vasta piirustuslaudan tuntumassa. Ilmoittauduin jo tuolloin salaisella asiakirjalla Suomeen perustettaviin Avaruusjoukkoihin. Tiesin, että maamme vaikutusvallan laajentaminen avaruuteen oli supersalainen projekti ja hyshys. Ruskea kirjekuori huomaamattomasti pääesikuntaan, ja ei kun odottelemaan komennusta kiertoradalle. Vuodet vierivät ja puolustusvoimain komentajat vaihtuivat. Mutta kutsua sentrifugiharjoituksiin ei kuulunut. 3.6.2008 Mutta nyt se tapahtui. Johan jörähti. Euroopan avaruusjärjestö ESA hakee suomalaista astronauttia! Näillä näytöillä paikka ilmalukossa on ilman muuta meikäläisen. Pitkällinen omistautuminen asialle ei kuitenkaan pelkästään ratkaise väistämätöntä ja loistavaa kohtaloani. Avaruuden valloitus ei meinaan ole halpaa lystiä, ja siksi olenkin perustanut aatteellisen yhdistyksen tukemaan toimiani. Kehittyvien Aurinkokuntien Suomi myy veistelemiäni kiehisiä asevelihintaan. Kertyvät varat käytetään rakettipolttoaineostoihin tulenaroilla kansainvälisillä markkinoilla. Yhdistyksen toiminnanjohtaja on legendaarinen astronautti Neil Armstrong. Kokemusta ja uskottavuutta tarvitaan. Se poika on meinaan ennenkin ollut kuutamolla.
  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • YouTube